Najnowsze rozwiązania stomatologiczne

Zdrowe zęby to największa ozdoba człowieka. Pierwszym krokiem do posiadania pięknego uśmiechu jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia na przeglądzie stomatologicznym. Leczeniem ubytków, wywołanych próchnicą, zajmuje się stomatologia zachowawcza.

W gabinetach dentystycznych stosowane są różne rodzaje plomb, m.in. wypełnienia chemoutwardzalne i światłoutwardzalne. Te drugie cieszą się popularnością ze względu na wysoką estetykę efektu ostatecznego.

Leczenie zachowawcze ma ogromne znaczenie u dzieci, nawet jeśli objęte próchnicą są tylko mleczaki. Dziecko, które oswoi się z gabinetem dentystycznym, będzie odczuwać mniejszy strach. Borowanie i plombowanie niewielkich ubytków trwa o wiele krócej niż w przypadku dużych i jest mniej nieprzyjemne. Znieczulenie stomatologiczne pozwala wyeliminować każdy ból.

Gdy zaniedbamy regularne wizyty u dentysty, może się okazać, że jedynym wyjściem zostanie protetyka stomatologiczna (usługę znaleźć można choćby wpisując „protetyka Kraków„). Bardzo zniszczone zęby lub zęby po leczeniu endodontycznym kwalifikują się do założenia korony protetycznej porcelanowej na metalu lub włóknie szklanym. W przypadku utraty kilku zębów obok siebie, stomatolodzy polecają mosty ceramiczne, które wyglądają jak naturalne zęby. Protetycy zajmują się również protezami akrylowymi górnymi i dolnym, jeśli pacjent nie ma już ani jednego zęba własnego. Jeśli natomiast posiada on uzębienie resztkowe, ma szanse na bardziej komfortową protezę szkieletową, np. proteza teleskopowa, która posiada niewidoczne od zewnątrz klamry i zatrzaski kulkowe.

Są jednak sytuacje, w których pacjent nie jest usatysfakcjonowany protezą całkowitą, a nie posiada już swoich zębów. Tutaj na ratunek przychodzą implantolodzy, którzy wykonują protezy oparte na implantach dentystycznych, co wiąże się z ogromnymi kosztami, ale jednocześnie z największym komfortem późniejszego użytkowania.