Konopie nie powinny kojarzyć nam się tylko i wyłączenie z narkotykiem, czy środkiem psychoaktywnym. Są to rośliny posiadające także właściwości medyczne jak i przemysłowe. Poza toczonymi badaniami na temat zbawiennego wpływu konopi na leczenie epilepsji lekoopornej posiadamy bogatszą wiedzę w sferze zioło-leczniczych właściwości tej rośliny.
Konopie pozbawione narkotycznego działania są wykorzystywane w przemyśle spożywczym (np. ), farmaceutycznym (kosmetyki konopne), włókienniczym (włókna konopi). Natomiast konopie medyczne służą jako materiał do produkcji leków a coraz częściej same są za takie uważane i przepisywane coraz większej liczbie pacjentów na świecie. Herbata konopna jest środkiem zapobiegawczym grypie i przeziębieniom. Świetnie działa na układ nerwowy oraz działa uspokajająco i relaksująco. Pomaga także w przypadkach bezsenności, niweluje bóle migrenowe, wspomaga trawienie oraz rozluźnia mięśnie.
Sukcesem kosmetyków konopnych natomiast jest olej konopny zawierający w 75% nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), 4% kwasu gamma-linolenowego, minerały, aminokwasy oraz witaminy. Pełnią funkcje ochronną, odżywczą, natłuszczającą w stosunku do skóry. Do kosmetyków konopnych zaliczamy: kremy pielęgnacyjne, balsamy, olejki, mydła, szampony, odżywki a nawet szminki.