Zwiększanie wydajności energetycznej nieruchomości

Myślałeś kiedyś nad tym, czy można płacić mniej za prąd, ogrzewanie, wodę? Albo co zrobić by rachunki za klimatyzację w lecie nie wynosiły tak dużo? Jeśli stanowi to poważny problem na którym dało by się sporo zaoszczędzić, wykonaj audyt energetyczny. Jest to badanie, którego głównymi celami jest przedstawić propozycje, kosztorysy i zakres wymaganych prac modernizacyjnych mających na uwadze zwiększenie oszczędności wynikających z zapotrzebowania budynku na energię.

Teoretycznie tego typu audyty można przeprowadzać samemu gdyż nie są wymagane do tego żadne uprawnienia, ale zalecane jest wynajęcie specjalisty z doświadczeniem. Najlepiej by taki specjalista miał uprawnienia pozwalające sporządzać świadectwa energetyczne, co jest plusem gdyż w przypadku potrzeby, może przy okazji wystawić nam takie świadectwo. Świadectwa potrzebujemy tylko w pewnych wypadkach określonych w prawie (więcej dowiesz się ze strony www.gsenergia.pl/8/swiadectwa_energetyczne/), co nie zmienia faktu, że umiejętności potrzebne do stworzenia go mogą być pomocne przy audycie. Ważną sprawą poza tym jest fakt, że audyt energetyczny wykonany przez specjalistę z większym prawdopodobieństwem umożliwi uzyskanie dotacji z państwowego programu poprawy efektywności energetycznej na planowane modernizacje.

Podsumowując, pamiętajmy iż świadectwa energetyczne nie koniecznie są nam potrzebne, tymczasem audyty energetyczne jak najbardziej stanowią przydatne narzędzie jeśli chcemy zaoszczędzić na zużywanej w naszej nieruchomości energii w dużym stopniu. Warto też ubiegać się o dotacje na podstawie analiz wynikających z audytu i powierzyć zadanie przeprowadzenia potrzebnych czynności doświadczonemu specjaliście.