Maszynowe tynki gipsowe (dzięki specjalnym dodatkom w postaci kruszyw lekkich nadających elastyczność i wydajność) nakłada się na powierzchnię o wiele szybciej, aniżeli tynki cementowo-wapienne. Jakie zalety posiada maszynowy tynk gipsowy? Po pierwsze jest niezwykle lekki, a zarazem wydajny. Jego dodatkowym atutem jest niewątpliwie jednowarstwowość o minimalnej grubości tynku 8 mm, a maksymalnej 50 mm. Tynki są produktami mineralnymi, które tworzą nieoceniony przyjemny, zdrowy klimat w pomieszczeniach i regulują uciążliwą niekiedy wilgotną. Są wręcz idealne do nanoszenia na ściany i sufity na wszystkie typy podłoża.
Co więcej maszynowe tynki gipsowe są odporne na ścieranie, a także nadają się do nanoszenia na ściany i sufity na wszystkie typy podłoża. Tynki maszynowe spełniają wszelkie normy właściwości ochrony przeciwpożarowej. Zanim rozpoczniemy pracę z tego typu tynkiem musimy pamiętać, iż tynkowanie można rozpocząć dopiero po okresie osiadania budynku (nie wcześniej niż 4 miesiące od zamknięcia stanu surowego). Podłoże przed położeniem tynku musi zostać wygładzone, a także zwarte i nośne. Zagruntowanie możliwe jest dzięki odpowiednim środkom gruntującym. Temperatura podczas przeprowadzania prac tynkarskich nie może być niższa od +5°C, na podłożach o wilgotności resztkowej 3%.
Odpowiedni czas na tynkowanie to około 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków. W przypadku ścian żelbetowych ten czas wydłuża się do 90 dni. Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest zabezpieczenie stolarki okiennej i drzwiowej przed wszelkimi zabrudzeniami.