Diody LED wdarły się przebojem na nasz rynek. Coraz trudniej kupić zwykłe żarówki, coraz trudniej też kupić telewizor podświetlany za pomocą tradycyjnych świetlówek, za to z reklam hipermarketów i z półek sklepowych mrugają do nas zachęcająco telewizory LCD z podświetleniem LED, lub też najrozmaitsze systemy domowego oświetlenia LEDowego.
Diody LED wykorzystywane są również w reklamach świetlnych oraz w mnóstwie innych zastosowań. Czym się jednak wyróżnia żarówka LED, czy też ogólnie światło generowane przez diody elektroluminescencyjne? Jedną z ciekawych cech jest możliwość zastosowania oświetlenia RGB. Wykorzystywane tam są specjalne diody LED RGB, które potrafią jednocześnie świecić na zielono, czerwono i niebiesko, a przez umiejętne mieszanie poziomu natężenia światła dla każdej z tych barw podstawowych, mogą świecić na praktycznie dowolny kolor. To dzięki temu, stosując choćby listwy świetlne RGB możemy swobodnie dobierać barwę światła, jaka będzie generowana przez nasze źródło. Możemy też uruchomić jeden z wielu dostępnych ciekawych efektów przenikania się barw. W ten sposób łatwo możemy dostosować jasność i kolor oświetlenia do naszego aktualnego nastroju
Diody takie świetnie się też sprawdzą jako element uatrakcyjniający np. tabliczkę z numerem naszego domu lub każdy inny tego typu element. Jeśli jednak zakres kolorów możliwych do uzyskania ze zwykłych diod RGB nie jest wystarczający, to zawsze możemy skorzystać z bardziej zaawansowanego ich odpowiednika – jak choćby diody RGBA LED, w których do elementów świecących na zielono, czerwono i niebiesko dodano czwarty, świecący na bursztynowo, lub też diody RGBW LED, w których dodatkowy element nie świeci na bursztynowo lecz na biało. Niezależnie od tego jaki wariant diod wybierzemy, musimy wybrać wystarczająco mocny zasilacz LED.