Czym tynki gipsowe różnią się od tynków cementowo-wapiennych?

Najczęściej stosowane w budownictwie tynki dzielą się na dwa typy: gipsowe oraz cementowo-wapienne. Wytwarzane przez różnych producentów, mają podobne właściwości – jedne stosowane są we wnętrzach, inne z powodzeniem mogą być kładzione jako zewnętrzne zabezpieczenie ściany. Czym dokładnie różni się tynk gipsowy od tynku cementowo-wapiennego?

Tynki gipsowe – jakie mają właściwości?

Tynk gipsowy jest powszechnie stosowany w pracach wykończeniowych we wnętrzach. Kładzie się go na ścianach zarówno w mieszkaniu (także w łazience), jak i w pomieszczeniach takich jak klatka schodowa. Ten rodzaj tynku jest łatwy w nakładaniu, bardzo elastyczny oraz łatwo przyczepny. Jest także w znaczniej mierze ognioodporny.
Inna zaleta tynku gipsowego to wysoka termoizolacyjność. Położony na ścianach zabezpiecza mieszkanie przez ubytkiem ciepła, pochłania wilgoć, tworzy w domu przyjemny mikroklimat. Tworzy estetyczną, gładką powierzchnię na ścianie.

Kiedy stosować tynki cementowo-wapienne?

Tynk cementowo-wapienny stosuje się nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Nadaje się zarówno do suchych jak i do wilgotnych pomieszczeń. Jest gruby, dobrze kumuluje ciepło, zwiększa komfort akustyczny w mieszkaniu. Jest bardzo trwały i wodoodporny, stanowi doskonałe zabezpieczenie przez urazami mechanicznymi.
Tynki cementowo-wapienne skutecznie chronią ścianę przez wilgocią oraz zagrożeniami biologicznymi. Ze względu na tę właściwości idealnie nadają się do kładzenia na zewnątrz – są mrozoodporne, nie niszczą się pod wpływem opadów czy niskich temperatur.

Zobacz więcej: tynki cementowo wapienne Kraków | Inside-System