Pożegnane zmarłych – pogrzeb

Kremacje zwłok to coraz bardziej popularna w Polsce forma pochówku. Istnieją profesjonalne firmy, które zajmują się między innymi taką formą pochowania zmarłych. Pogrzeb taki na ogół przebiega dwuetapowo. Najpierw następuje pożegnanie ciała zmarłego a następnie przewóz trumny do najbliższego krematorium. Spopielone ciało chowa się w urnie w specjalnych kolumbariach lub w ziemi.

Bliscy zawsze mogą więc pożegnać się ze swoim bliskim, w krematoriach można skorzystać z bezpłatnych pokoi podglądowych. Przez wielką szybę można widzieć, w jaki sposób spala się trumnę. Uważa się, że kremacje zwłok to znacznie tańszy koszt niż tradycyjny pogrzeb. Już coraz więcej osób chce by ich ciało zostało skremowane po śmierci. Uważa się, że zmniejszająca się ilość miejsc na cmentarzach również jest przyczyną coraz to bardziej popularnej kremacji.

W dzisiejszych czasach, w naszym kraju na kremację pozwala także kościół katolicki, pod pewnymi jednak warunkami, aby najpierw pożegnać ciało zmarłego w kaplicy. Buduje się zatem w naszym kraju coraz więcej krematoriów. Spopielone zwłoki są następnie umieszczane w urnie.
Sam proces kremacji w Europie zachodniej jest znany już od II-giej połowy XIX wieku i staje się coraz bardziej popularny i bardzo rozpowszechniony.

Jest to w zasadzie również godne pożegnanie naszych bliskich, w niektórych krajach prochy nie muszą być chowane, mogą być rozsypywane.
Można by przyjąć zasadę w tym przypadku, iż dosłownie : „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Na cmentarzach zaś powstaje coraz więcej kolumbariów.

Zobacz też: Pogrzeb Kraków | Epitafium.Krakow.pl