Oprawa obrazów

Choć dzisiejszy świat wciąż prze do przodu w nieustannym rozwoju technologicznym, pozostały jeszcze stare rzemieślnicze usługi. Jedną z takich właśnie usług jest oprawa obrazów.

Często osoby otrzymują różnorakie prezenty z uwagi na różnego typu uroczystości rodzinne. Czasem zdarza się ,że jest to właśnie dzieło sztuki w postaci autorskiego obrazu danego malarza. Niestety zdarza się iż w transporcie lub podczas zawieszania obrazu jego rama ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu. Cóż wtedy czynić? Rozsądnym wydaje się właśnie oprawienie obrazu. Zapobiegać ma to jego degeneracji lub nieumyślnemu zniszczeniu. Odpowiednio wykonana rama dodaje samemu obrazowi wiele urody a także przyciąga uwagę odwiedzających posiadacza obrazu gości.
Należy pamiętać ,że starannie wykonana rama obrazu sama nieraz może stać się prawdziwym arcydziełem. Jest to ważne również w kontekście faktu ,że z upływem czasu wartość wielu dzieł sztuki znacząco wzrasta. Za sprawą właściwego oprawienia może stać się jeszcze większa. Bardzo istotny jest materiał z którego wykonano oprawę. Dla uzyskania pełnego efektu doniosłe znaczenie ma to czy rama w sposób prawidłowy współgra z treścią jaką przekazuje obraz. Nie może ona bowiem w żaden sposób przesłaniać, przytłaczać, a w konsekwencji znacząco utrudniać odbiór dzieła. Kolejnym istotnym aspektem jest wystrój ściany i wnętrz, gdzie umiejscowiony jest obraz wraz z ramą. Musi on zostać odpowiednio dobrany w przeciwnym wypadku dojść może do poważnego zakłócenia w zakresie estetyki. Jak mówią eksperci do najbardziej znaczących czynników warunkujących sposób w jaki oprawiamy obraz należą. Wiek, płeć oraz kolor ścian jaki posiada w swoim domu właściciel obrazu. Ważne jest także to aby w odpowiedni sposób umiejscowić meble, których zadaniem może być łatwiejsze wyeksponowanie tego co chcemy oglądającemu przekazać.
Ramy zdobne o kunsztownym wykończeniu najlepiej współgrają ze ścianami mającymi ciemne tonacje barw. Natomiast kiedy właściciel obrazu jest fanem bitew, marynistyki lub pejzaży wtedy rama powinna pozwalać na dobre oświetlenie płótna.