Weekend w Szczawnicy – jak dobrze zaplanować?

Pogoda jest coraz lepsza, słońce już na dobre zadomowiło się na naszym niebie. Dlatego najwyższy czas odetchnąć trochę świeżym powietrzem i urwać się z miasta na weekend. Tylko gdzie? Na przykład do Szczawnicy.

Na początek garść podstawowych informacji o tej pięknej miejscowości. Szczawnica leży w Małopolsce, między Pieninami a Beskidem Sądeckim, w dolinie pięknego potoku Grajcarka, prawego dopływu Dunajca. Jest to znane uzdrowisko, szczególnie chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego, których leczeniu sprzyja miejscowy klimat.

Co jest tam wartego zobaczenia? Na przykład Muzeum Uzdrowiskowe, gdzie znajduje się ekspozycja związana ze szczawnickim uzdrowiskiem. Dla bardziej aktywnych turystów w Szczawnicy znajduje się Stacja Narciarska Palenica z ok. 4 kilometrami tras narciarskich. Nieopodal stacji można się wybrać na spacer odnowioną drogą wzdłuż Grajcarka, gdzie znajduje się kilka mostów, restauracji i ławek na których możemy podziwiać piękne widoki. Podążając tą drogą dotrzemy do Drogi Pienińskiej, czyli szlaku pieszo-rowerowego biegnącego wzdłuż Dunajca, kończącego się w słowackim Czerwonym Klasztorze. Z innych ciekawostek – w pobliżu znajduje się Góra Jarmuta, gdzie znajdować się miała pogańska świątynia.

Jak tam dojechać? Oczywiście najwygodniej jest własnym samochodem, ale regularnie kursują też autobusy, a dworzec znajduje się w dobrej lokalizacji, więc jeżeli nie spieszy nam się zbytnio, a chcemy zaoszczędzić, to warto zaufać przewoźnikowi.

Gdzie dobrze zjeść? Tutaj możliwości jest wiele. W mieście znajduje się dużo restauracji, szczególnie w pobliżu Placu Dietla i wzdłuż Grajcarka po drodze do Drogi Pienińskiej. Ceny są akceptowalne, a niektóre dania, szczególnie pstrągi są bardzo smaczne.

Co z noclegiem? Tutaj również jest wiele opcji, od najtańszych do bardziej luksusowych. Jeśli chodzi o hotele Szczawnica ma wiele do zaoferowania i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Jeżeli interesuje nas inna forma noclegu, dostępne są pola namiotowe i noclegi w prywatnych pensjonatach.

Z tymi informacjami powinniśmy bez problemów spędzić miły weekend w Szczawnicy.

A może marzą Ci się dalekie podróże i wyjazd do jakiegoś egzotycznego kraju? Może praca w Australii? Wszystko jest możliwe, jeśli tylko czegoś bardzo chcesz!