Upieczemy dzisiaj chleb?

W Polsce w ostatnich latach coraz bardziej widać powrót do trendów retro. Modne są retro rowery, noszenie rogowych oprawek, nawet fryzury zaczęły być takie trochę bardziej z minionej epoki. Kobiety wracają do kuchni, nie na stałe aby być tylko matką, praczką i kucharką – w ramach hobby i spędzania wolnego czasu. Wiele kobiet sięga zatem po stare przepisy babć, ciotek czy dalszych znajomych rodziny. Chętnie się nimi dzielą na specjalistycznych blogach, nagrywają filmiki.
Kobieta, która znalazła pasję i hobby robi wszystko, aby się rozwijać. Nie inaczej jest z kobietą kucharką. Każda pragnie upiec wspaniały chleb, taki jak jadało się w domu babci w dzieciństwie posmarowany masłem i miodem. Do tego potrzebny jest jednak odpowiedni piec chlebowy, bo ciasto ze zwyczajnego piekarnika nie wyjdzie tak dobrze jakby kobieta sobie tego życzyła. Poszukiwani są zatem zdunowie.

zaprawa-ognioodporna
Zdunowie z kolei poszukują odpowiednich materiałów do budowy pieców. Muszą to być materiały ogniotrwałe i dobrze trzymające ciepło, takie jak cegła szamotka, ale także zaprawa ognioodporna. Użyte spoiwo łączące materiały budowlane jest o tyle istotne, że mimo użycia najwyższej klasy materiałów, jeśli nie zostanie użyta zaprawa ogniotrwała piec tego typu posłuży co najwyżej kilka miesięcy. Kobiety poszukują jednak produktów trwałych, a zdunowie, wyspecjalizowani w budowie tego typu pieców muszą je zapewnić chętnym klientkom.
Dopiero po budowie takiego pieca kobieta może upiec wymarzony chleb według wszystkich prawideł spisanych z zeszytu babci.