Ochrona mieszkania przed upałem

Zbliżające się wielkimi krokami lato to okres, w którym zazwyczaj jest niezwykle gorąco. Głównym źródłem ciepła jest promieniowanie słoneczne, które docierając do mieszkania w zwiększonej ilości, powoduje jego nagrzewanie, niekiedy w nieakceptowalnym stopniu. Aby zablokować dostęp światła słonecznego, stosuje się różnego rodzaju osłony.

Najbardziej podstawową osłoną są firanki i zasłony okienne. Firanki odbijają nieznaczną część światła, sporą ilość przepuszczając do wnętrza w formie rozproszonej i powodując doświetlenie pomieszczenia. Drugą korzystną cechą wzorzystych firan jest odseparowanie wnętrza mieszkania od spojrzeń osób postronnych.

Dużo skuteczniejsze w blokowaniu światła są grube, nieprzenikliwe zasłony. Mają one tę wadę, że światło słoneczne nagrzewa je, przez co ciepło zostaje we wnętrzu pomieszczenia, więc od lat równolegle lub zamiennie stosuje się takie systemy jak rolety, markizy i żaluzje.

Rolety spotyka się najczęściej w dwóch wariantach. Rolety zewnętrzne oprócz osłony przed promieniowaniem lub ochrony przed jego utratą pełnią czasem funkcję antywłamaniową. Rolety wewnętrzne to zazwyczaj lekkie roletki z materiałów tekstylnych, dopasowane kolorystycznie do wnętrza. Oprócz ograniczania dostępu światła pełnią one też funkcję ozdobną.

Markizy (krakzalwroclaw.pl/produkty/markizy/) i markizo-rolety to osłony wykonane z lekkich, elastycznych materiałów, montowane na zewnątrz pomieszczenia. Markizy przyjmują formę wysuwanego daszku nad oknem lub balkonem. Markizo-rolety rozwijane są wzdłuż płaszczyzny okna.