Spotkania towarzyskie wczoraj i dziś

Nas polski styl świętowania jest raczej nadal dość tradycyjny. Jednak wiele zmieniło się przez ostatnie dwie dekady – przynajmniej w młodym pokoleniu. Obecnie pięćdziesięciolatkowie i ich starsi koledzy czy nawet rodzice zazwyczaj świętowali w domu. Każdy przecież wie z czym wiążą się imieniny – zjazd rodzinny, domowa kuchnia i rodzinne posiedzenie to coroczny rytuał w każdym domu.

Wyjścia do restauracji czy zamawianie gotowego jedzenia to raczej nie w naszym stylu. Zupełnie inaczej niż na przykład we Włoszech. I choć Włosi są równie rodzinnym krajem, który słynie z gościnności, tam styl świętowania i spędzania wolnego czasu wiąże się raczej z wyjściami do miejsc takich jak restauracja włoska DaPietro, gdzie można spotkać się z innymi ludźmi i razem cieszyć dobrym winem i jedzeniem.

Dziś młodzi Polacy, o ile mogą sobie na to pozwolić, częściej wychodzą ze swoich mieszkań i raczej spotykają znajomych poza domem. Dlatego też dużym powodzeniem cieszy się organizacja przyjęć. Oferty poszczególnych restauracji obejmują właśnie takie oferty, skierowane na specjalne okazje. I to nie tylko dla dzieci. Bez problemu w restauracji możemy urządzić imieniny, rocznicę ślubu czy urodziny. Szczególnie jeśli zależy nam na dobrym jedzeniu i swobodnej atmosferze. Do świętowania bardzo dobrze pasuje kuchnia włoska – lekkie przystawki, sycące dania główne i wyjątkowe w smaku przekąski na pewno będą doskonałą okrasą dobrej zabawy. Równie często decydujemy się wykorzystywać tradycje słodycze, na przykład popularne krówki.

I choć domówki nadal się odbywają, chętniej bawimy się na tak zwanym neutralnym gruncie. Z organizacją przyjęcia czy domówki w domu wiąże się kilka niedogodności – najpowszechniejsze to oczywiście obawa o sąsiadów, którym mogą przeszkadzać odgłosy zabawy oraz ewentualne straty związane z wodzą fantazji, która może popłynąć zbyt daleko. Po przecież jeśli się bawić, to bez obaw i stresu!