Wykończenie domu – rodzaje tynków

W wykonywaniu prac tynkarskich, najważniejsza jest ich wysoka jakość. Zadowolenia klienta powinno być dla wykonawcy rzeczą priorytetową. Dlatego do tynkowania należy wybierać tylko produkty o najwyższej jakości produkcji uznanych producentów, co gwarantuje najlepsze efekty wykonywanych działań. Do najpopularniejszych tynków należą tynki cementowo-wapienne i tynki gipsowe. Czym się różnią?

Tynki cementowo-wapienne

Do najpopularniejszych marek tynków tego rodzaju należą Weber, Kreisel i Baumit. Można stosować je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Używa się ich do tradycyjnego tynkowania.

Ich ogromną zaletą jest fakt, że można przygotować je bezpośrednio na budowie. W ich skład wchodzi cement, piasek, woda oraz wapno. tylko dokładne i odpowiednie dobranie proporcji sprawi, że tynk zyska optymalne właściwości i będzie charakteryzował się właściwą przyczepnością do podłoża.

Pewniejszym rozwiązaniem jest więc zastosowanie dostępnych na rynku mieszanek cementowych o właściwych proporcjach. Tynki tego rodzaju mogą być już ostatecznym wykończeniem ściany bądź stanowić jedynie podłoże do dalszych prac. Gruba warstwa tynku cementowo-wapiennego dodatkowo wygłusza ściany, poprawiając komfort akustyczny wnętrza.

Tynki gipsowe

Nakłada się je zazwyczaj warstwą o dwucentymetrowej grubości. Nadają się do stosowania zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych, typu łazienka czy kuchnia.

Tworzą powierzchnię odporną na pęknięcia i dość elastyczną. Wyróżniają się krótkim czasem schnięcia oraz dużą przyczepnością do podłoża.

Mają dobry wpływ na oszczędzanie energii cieplnej, co pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu. Ponadto posiadają właściwości pochłaniania i oddawania wilgoci, co znacząco poprawia panujący w domu mikroklimat.

Są doskonałym podkładem pod wszelkiego rodzaju tapety, płytki lub powłoki malarskie.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System