Rodzaje kostki brukowej

Wiele osób, które wykańczają dom, prędzej czy później staje przed wyborem kostki brukowej, która może być nawierzchnią dojazdu do garażu lub ciągów pieszych – dojścia do domu, do miejsca odpoczynku lub nawierzchnią tarasu. Obecnie kostka brukowa jest materiałem na tyle powszechnym, że producenci oferują szeroki wybór tego materiału brukarskiego.

W wielu przypadkach, często w wyborze konkretnego rodzaju kostki doradza firma, której specjalizacja to brukarstwo. Poszczególne kostki brukowe mogą różnić się od siebie materiałem, z którego są wykonane. Najpopularniejsza w Polsce jest kostka betonowa prostokątna, ze względu na niski koszt. Droższa jest kostka kamienna, która charakteryzuje się wysoką estetyką oraz dużą trwałością materiału. Kolejnym kryterium jest sposób wykończenia kostki – może być przemysłowe i szlachetne. To pierwsze najczęściej spotyka się w przestrzeniach publicznych – zazwyczaj wykorzystywana jest szara gładka kostka, fazowana na krawędziach.

Polecamy: układanie kostki / – MK BRUK

Na drogach rowerowych wykorzystuje się zaś często kostkę czerwoną niefazowaną, ze względu na komfort przejazdu. Oprócz tego, w wielu miejscach – na prywatnych posesjach lub w przestrzeniach o szczególnych walorach estetycznych – na przykład w otoczeniu zabytków, stawia się na wykończenie szlachetne. Są to różnego rodzaju kostki o lekko szorstkim wykończeniu, które powstało w skutek płukania, szczotkowania lub śrutowania. Istnieją również kostki, które zostały specjalnie postarzone – np. starobruk, który stosowany jest na przykład przy biurowcach, żeby zachować luksusowy charakter okolicy.

Kostka brukowa również może się pomiędzy sobą różnić grubością. W przypadku ciągów pieszych stosuje się kostkę o grubości 4 centymetrów. Jeżeli występuje niewielki ruch kołowy, można zastosować kostkę o grubości 6 centymetrów. W przypadku występowania ruchu ciężkiego, kostka brukowa powinna mieć grubość powyżej 8 centymetrów.